کشوری فوق سالمند تهدیدی جدی برای ایران در 30 سال آینده است

مدیر طرح سامان خانواده استان یزد گفت: با روند فعلی رشد جمعیت در 30 سال آینده ایران به کشوری فوق سالمند تبدیل می‌شود و ما در بهترین شرایط می‌توانیم وضعیت فعلی را ثابت نگه داریم.

کشوری فوق سالمند تهدیدی جدی  برای ایران در  30 سال آینده است

به گزارش باران تئاتر در یزد، دکتر محمدحسین رحیمی‌نسب عصر امروز در جلسه ستاد سامان خانواده و قرارگاه جمعیت که در فرمانداری یزد برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس گزارش وزارت بهداشت نرخ رشد جمعیت در سال ۱۴۰۰ نامناسب بوده و با روند فعلی ایران در ۳۰ سال آینده به کشوری فوق سالمند تبدیل خواهد شد و ما در بهترین شرایط می‌توانیم نرخ رشد جمعیت را در سال‌های آتی ثابت نگه داریم.

وی افزود: در حال حاضر کشور ایران دچار تله جمعیتی شده و لطمه آن بیشتر گریبان گیر نسل آینده می‌شود. لذا برای خارج شدن از این ابر بحران جمعیتی نیاز است ظرف مدت ۴ سال۱۰ میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه شود.

مدیر طرح سامان خانواده استان یزد تعالی، تشکیل، تحکیم، تکلیف، تسهیل و ترویج و تبیین را از جمله محورهای سامان خانواده عنوان کرد و گفت: برای هر یک از محورها کمیته‌ای در راستای روان‌سازی عملیات طرح سامان خانواده ایجاد و برای هر یک دو نوع وظیفه عمومی و اختصاصی تعریف شده است. لذا امید است با همکاری سایر نهادها زمینه ازدواج آسان و افزایش فرزند آوری مهیا شود.

در ادامه این جلسه که با حضور نمایندگان اصناف و معتمدین برگزار شد، فرماندار یزد ابراز کرد: عدم تعامل اجتماعی و نداشتن سبک زندگی اسلامی موجب ایجاد ناهنجاری‌های فردی و اجتماعی شده و انسان را به سمت پوچی سوق می‌دهد.

سید محمدرضا مدرسی فرماندار یزد با بیان این‌که نابودی بنیان خانواده بحران‌های زیستی و جمعیتی ایجاد می‌کند، اضافه کرد: مسکن، اشتغال، جهیزیه، تسهیلات مناسب از جمله موارد تسهیل کننده امر ازدواج است که باید با همکاری سازمان‌های ذی‌ربط راه‌حل‌ها و دستورالعمل‌های مناسب و کارشناسی جهت رفع این مشکلات ارائه شود.

پایان پیام/ف